Centos Dil Ayarlarını Değiştirmek

Merhaba, bu benim ilk yazım 😀

Az önce yeni sunucuya taşınırken (Centos 6.7) sistem dili ingilizceydi, elim değmişken Centos sistem dilini Türkçe olarak ayarlamak istedim.

Bu siteyi de yeni açtım, uğraştığım ne varsa hemen gelip buraya yazmak istiyorum 😀
Dünyada kaç kişi Centos 6.7 sistem dilini Türkçe yapmak istiyor bilmiyorum ama olsun hobi olarak yazacağım!

Centos Sistem Dili Değiştirme:
1) /etc/sysconfig/i18n dosyasını açın. (önce bir yedeğini oluşturmayı ihmal etmeyin)

2) eğer sisteminiz ingilizce ise LANG=”en_US.UTF-8″ gibi bir satır göreceksiniz, bu satırın yerine LANG=”tr_TR.UTF-8″ yazarsanız, sistem dilinizi Türkiye Türkçesi olarak değiştirmiş olursunuz.

örneğin en_US değerini girerseniz, dil olarak ingilizce, ülke olarak abd seçmiş olurdunuz. örnekler çoğaltılabilir. UTF-8 değeri ise karakter kodlamasını belirtmektedir. En yaygın kullanılan karakter kodlamasıdır bu yüzden bu değeri değiştirmenizi tavsiye etmem, çünkü değiştirdiğinizde özel karakterlerde (örneğin ı,ş,ğ,ü gibi) problem yaşarsınız.

Centos’da sistem dilini Türkçe olarak ayarlamak için farklı yöntemler de uygulanabilir ama genel olarak hepsinde yapılan işlemin mantığı aynıdır.

 

Derkeeen…
bu yazıyı uygulayıp sonuç alamayan bir okurumuzdan şikayet geldi, bazı noktaları açıklamam gerekiyor düzenleme tarihi 12 Ocak 2016:

Arkadaşlar yukardaki yöntemi kullanarak sistem dilini değiştirdiğinizde bu değişiklik Terminalde göreceğiniz dili değiştirir. Eğer grafik arayüz kullanıyorsanız (GUI) onların ayrıca ayarlanması gerekiyor.

ve kendim de dili değiştirip kontrol ettiğimde karakter kodlamasıyla ilgili problem yaşadım. Bunun sebebi de terminalin karakter kodlamasının windows sisteme göre yapılmış olmasıydı.

Yani: evdeki bilgisayarımda win7 yüklü, sunucuda centos 6.7
bağlantı aracı olarak putty kullanıyorum. putty’nin ayarlarına girdiğimde dil kodlaması utf-8 değildi çünkü windows üzerinde çalıştığı için windowsun kullandığı karakter kodlamasını kullanıyordu. hemen düzelttim ve UTF-8 yaptım. böylece Türkçe terminalde, ı,ğ,ş,ç,ü gibi karakterlerin görüntülenmesindeki hata da giderilmiş oldu.

bu yazı neden bu kadar uzadı anlamış değilim ama halen eksiklerle dolu bir yazı. KDE, GNOME ve diğer Grafiksel Kullanıcı Arayüzlerinin dil ayarları için de daha müsait bir zamanda yeni yazılar eklemeyi düşünüyorum.

Bir cevap yazın