SSD (Solid State Drive) ve HDD (Hard Disk Drive) Arasındaki Farklar

Hard Disklerde (HDD) içinde dönen disk bulunur ve bu diskin üzerine manyetik yolla veri yazılır/okunur.
diskin farklı konumlarına kaydedilmiş bir veri okunacağı zaman, okuyucu başlık sürekli hareket ederek okuma yapacağından hız aşırı şekilde düşer.
ortalama 15 watt elektrik harcar. Gürültü yapar, Isınır… Her yönden problem yani.. Her ne kadar darbelere karşı dayanıksız olsalar da, aslında uzun ömürlüdürler.

Solid State Disklerde (SSD) ise, dönen bir disk yoktur, yani yazma ve okuma işlemi için mekanik bir kuvvet gerekmez. Bu nedenle gürültü olmaz, fazla enerji harcamaz (ortalama 2 watt).
Farklı bloklara yazılan veriyi okumak için mekanik bir hareket gerekmediği için hızlıdır.
darbelere ve sarsıntılara karşı dayanıklıdır ancak her bloğun belli bir yazma limiti olduğundan zamanla ömrü azalır. (ortalama 10 yıl)

HDD’lerde ortalama erişim süresi 15 milisaniyedir.
SDD’lerde ise 0.1 milisaniye!
Ancak ortalama 150 kat olan bu farklılık, ssd’lerin 150 kat hızlı olacağı anlamına GELMİYOR.

Peki Neden?
Hemen açıklayalım. Mesela çok sayıda küçük dosyadan oluşan bir klasörü açtınız. (örneğin içinde 10 bin tane dosya olan bir klasör)
HDD ile bu işlemi yapacak olursanız uzun süren bir bekleyişin ardından belki klasörün içeriğini görme şansı bulursunuz, Ancak aynı işlemi SSD bir diskle yaptığınızda çok daha kısa sürede problemsiz şekilde klasöre erişirsiniz. Kopyalama ve silme gibi işlemler yaparken, eğer tek bir büyük dosya söz konusu ise, SSD ve HDD’lerin göstereceği performans birbirine yakın olacaktır ama bu sizi yanıltmasın, çünkü çok sayıda küçük dosyayı taşımak HDD ile tam bir işkenceye dönüşmektedir.

SSD boyutları şimdilik HDD ile kıyaslandığında küçük görünebilir, ancak mantıklı bir kullanım şekli benimsendiğinde gayet yeterli olacaktır. Örneğin bilgisayarınızda hem ssd hem hdd kullanabilirsiniz. İşletim sisteminizi ssd disk üzerine kurarak, hem bilgisayarınızın açılış hızını, hem de programlarınızın açılış ve çalışma hızlarını kat kat arttırabilirsiniz. Kapasitesi düşük olduğundan, film müzik resim gibi içerikleri saklamak konusunda pek verimli olmasa bile, depolama amacıyla bilgisayarınızda bulunan bir hdd ile kapasite probleminin önüne geçmiş olursunuz.
Dizüstü bilgisayarınızda sadece bir disk kapasitesi varsa endişelenmeyin. Bu durumda da 2 disk kullanabilirsiniz. önünüzde iki farklı seçenek var, birincisi USB bağlantısı kullanarak Harici HDD kullanmak olabilir. ikincisi ve temiz olanı ise; bilgisayarınızdaki ODD’yi (Optical Disc Drive) çıkarıp, yerine bir aparat yardımıyla ikinci hard diskinizi takabilirsiniz. Artık eskisi gibi CD/DVD kullanmıyoruz, ama yine de bana lazım olur diyorsanız, ODD’nizi de gerektiğinde USB yardımıyla kullanıp, işiniz bitince çıkarabilirsiniz 😀 Gördüğünüz gibi demokraside çareler tükenmiyor.

Yazıyı bitirirken, çok merak edilen bir konuya kısaca değinelim.
Madem SSD diskler bu kadar hızlı, Neden onları RAM olarak tanımlayıp bilgisayarımızı bir hız canavarına dönüştürmüyoruz? Bu sorunun cevabını bir sonraki yazıda vereceğim 😀

SSD (Solid State Drive) ve HDD (Hard Disk Drive) Arasındaki Farklar” için bir yorum

Bir cevap yazın