Centos 6.5 Üzerinde Cpanel Kurulumu

Deneyler devam ediyor 😀

Yaklaşık 6 yıldır cpanel kullanmıyordum (plesk kullandım uzun süre), hazır sunucuyu boşaltmışken bi de cPanel kurulumu yapıp hasret giderelim diyorum, belki diğer sunucuda da yeniden cpanel kullanmaya başlarım.

Öncelikle SSH ile bağlanıp root girişi yapıyoruz. (bunu artık ezberlediniz)

home dizininde cpanelkurulum adında bi klasör oluşturalım: mkdir /home/cpanelkurulum
klasöre girelim: cd /home/cpanelkurulum
kurulum dosyasını indirelim: wget http://layer1.cpanel.net/latest
kuralım: sh latest

şimdi uzun süre beklememiz gerekiyor. kurulum tamamlandığında devam edeceğiz.

kurulum tamamlandı, update ediyoruz: yum update

Firewall 2087 portunun bağlantı kabul ettiğinden emin değilsek şu komutu girerek Centos’un ayarları yapmasını sağlayalım: /scripts/configure_firewall_for_cpanel

işlem tamam. şimdi sunucu ayarlarımızı yapmak üzere şu adrese giriyoruz:

SUNUCU_IP_ADRESI:2087

WHM giriş penceresi bizden şifre istiyor.
kullanıcı adımız: root
şifremiz: (centos root şifresi)

girişten sonra yapılacaklar:
1) Sözleşmeyi kabul ediyoruz
2) Sunucu Ayarlarımızı yapıyoruz. (ben sadece kırmızı işaretlenmiş olanları doldurdum, mail adresi hostname falan)
Bilgiler zaten doldurulmuş olarak geldi, siz mail adresinizi girdiniz (iletişim için)
hosname kısmında sunucunun hostname değeri girilmiş olarak geldi, ama kabul etmiyor. Çünkü domain.com şeklinde girilmiş. server1.domain.com gibi birşey belirleyin. ns1.domain.com gibi mesela…
bu kısımları doldurup ileri diyoruz.
3) Bu adımda sizden Sunucu üzerinde kullanılacak IP adreslerini istiyor. İlk IP adresini zaten kendisi tanımlamış durumda (sayfayı kaydırarak aşağıdaki listeyi kontrol edebilirsiniz). Başka birşey yapmadan geçebilirsiniz. Bende iki tane IP adresi vardı, bu nedenle ikinci IP adresimi de ekleyip devam ediyorum.
4) Şimdi sunucu NameServer tanımlanan sayfadayız. sayfayı aşağı kaydırın Nameserver1 Nameserver2 kutularını göreceksiniz, buraya ns1.kendidomaininiz.com ve ns2.kendidomaininiz.com şeklinde değerleri girdiğinizde bu nameserver’ların tanımlı ip adresleri alttaki kutulara gelecek. eğer domain yapılandırmanızı kendi ip adreslerinize göre yapmışsanız problem yok, ancak henüz yapmamışsanız farklı IP değerleri gelebilir. nameserver değerlerini girdikten sonra en alttaki IP kısmına kendi IP adreslerinizi girin (tek IP varsa ikisine de aynısını yazabilirsiniz) daha sonra yeni bir pencerede domain yönetim panelinizi açarak ns1 ve ns2 değerlerini datacenter’dan aldığınız kendi IP adreslerinize yönlendirin.
5) burdaki ayarları kurcalamaya gerek yok, geçiniz.
6) aynı şekilde burdaki ayarlar da uygun.

bitti gibi. şimdi de bazı eklentileri seçmekle ilgili bi sayfa çıktı, inceledim, değiştirmeye gerek görmedim, geçiyorum.

Bir cevap yazın