İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

Kolay İtalya Vizesi Almak

Türk vatandaşı olup da Avrupa’ya gitmek isteyenlerin belki de tek ortak noktası vize alma zorluğu ve vize almakta yaşanan sürecin karmaşıklığıdır. İtalya vizesi almak diye bir şey teknik olarak aslında mümkün değildir. Aslında aldığınız vize İtalya konsolosluğundan aldığınız Avrupa Birliği vizesidir. Fakat şuna mutlaka dikkat etmelisiniz ki vizeyi hangi ülkeden aldıysanız Avrupa’ya o ülkeden giriş yapmanız çok önemli. Bunun içindir ki İtalya vizesi, ya da Almanya vizesi gibi vize alma çeşitleriyle karşılaşıyorsunuz.

Avrupa’ya giderken alacağınız vize çeşidi oldukça önemlidir. Uzun dönem, kısa dönem ya da turistik ziyaret gibi çeşitleri olan vizeler mevcuttur. Her ülkenin kendi vize prosedürü olduğu için bunları konsolosluk ya da büyükelçilik sayfalarından kontrol etmeniz gerekmektedir.

İtalya vizesi almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken konsolosluk sayfasına girerek vize başvuru formunu indirerek eksiksiz şekilde doldurmanız olacaktır. Bu form vize başvurusu için olmazsa olmaz dokümanlardan bir tanesidir. Bunu kendiniz indirerek bilgileri doğru şekilde yazarak doldurmak zorundasınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra diğer belgeler için İtalya konsolosluğu aracı kurumlar belirlemiş durumda. Son 6-7 yıldır bu tarz bir uygulama yaparak kendi üzerindeki yoğunluğu azaltmak istemiştir. Bu kurumlardan İzmir ve Ankara’da VFS Global firması yetkilendirilmiş, İstanbul’da ise İDATA firması tek yetkili kurum olarak görevlendirilmiştir. Konsolosluğun web sayfasını inceleyerek tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sizler de İtalya vizesi almak için başvurularınızı bu yetkili kurumlardan yapmak zorundasınız. Böylece onların yönlendirmesiyle evrakların tamamını eksiksiz şekilde doldurmanız mümkündür.

Vize alırken öncelikle dikkat etmeniz gereken uygun bir fotoğraf ile başvurmanız. Pasaportunuzdaki fotoğraf ile uyumlu olmasına gerek yok farklı olabilirler fakat kesinlikle biyometrik ve yüzünüzün tam olarak gözükmesi, gülmemeniz ve dişlerinizin gözükmemesi gerekiyor. Çünkü vizenizi pasaportunuza yapıştırdıktan sonra artık Avrupa’da bu sizin kimliğiniz olacaktır.

Bu işlemi de tamamladıktan sonra dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir husus maddi imkanlarınızın yeterli olduğunu göstermek. Unutmayın ki biz Türkler Avrupa devletleri tarafından o kadar sevilen bir millet değiliz. Az para gösterirseniz burada kaçak mı yaşayacaksınız? Maddi imkanınız yeterli değil gibi bir bahane üretirken çok para gösterdiğinizde ise hesabınızda çok yüksek bir meblağınız var neden buraya geliyorsunuz gibi şüpheci tavırlarla reddedebilirler. Unutmayın ki canları vize vermek istemiyorsa vermezler. Bunun için vize başvurusu yaparken fazla abartmamaya ve her şeyi kararında yapmaya dikkat etmelisiniz.

Bu maddi evraklar içinde olmazsa olmazlar özellikle özel sektörde çalışanlar için maaş bordrosu dökümü 6 aylık olmalı. Birikim hesabı varsa onda en az 10.000TL göstermeli çok fazla abartmayın dediğimiz gibi. Üzerinize ait ev tapusu, arsa ya da araç varsa onların belgelerinin fotokopisini almanız oldukça önemlidir. Bu prosedürler her yıl değiştiği için konsolosluğun web sayfasını takip ederek en doğru bilgilere oradan ulaşabilirsiniz.

Bir diğer husus ise rezervasyonlarınız ve tatil planınızın dönüş uçağınıza kadar tam olarak yapılmış olmasıdır. Bu planınızdaki ufak bir boşluk kesinlikle şüpheye yol açacaktır bu unutmayın ve çok dikkat edin.

Bu rezervasyonları yaparken hepsini satın almanıza gerek yok. Konaklamalarınızı internet siteleri üzerinden ücretsiz rezervasyon göstererek çıktılarını alırsanız yeterli olacaktır. Fakat ulaşım araçlarında bileti önceden almanız sizin için hem fiyat avantajı olacaktır hem de güven sağlayacaktır.

Bunlar dışında vize esnasında kolaylık sağlayacak diğer hususlara gelirsek onları da kısa maddeler halinde yazarak yazımızı tamamlayalım.

  • İtalya’da yaşayan bir akrabanız varsa kesinlikle davet mektubu işinizi çok kolaylaştıracaktır.
  • Eğer tur şirketi ile turistik bir geziye gidecekseniz onlar size bu işin püf noktalarını belirtecektir ve daha kolay olacaktır.
  • Eğer öğrenci iseniz mutlaka öğrenci belgeniz ile başvurunuzu yapın.
  • Derecesi yüksek bir memur iseniz zaten yeşil pasaportunuz olduğu için 90 gün süreyle vize almanıza gerek yok ve istediğiniz gibi İtalya gezinize başlayabilirsiniz.

İyi Tatiller 😉

Bir cevap yazın