Hata Kodu: 0x80080005-0x90016 (çözümü) Windows 10 Kurulumu

Az önce eski bilgisayarımın kırılan ekranını ve harddiskini değiştirdim. anakart üzerindeki devrelerde de hasar gören kısımlar vardı, bir mağara adamı gibi davranıp, devreyi toplu iğne ile kazıdım, küçük bir kablo ile kopan kısma lehimle ek yaptım, anakart çalıştı. üzerinde windows 10 kurulu başka bir harddisk taktım ve çalıştırdım.

Şimdi temiz kurulum zamanı!

eski lisans kodumu microsoft görevlisinin yardımı ile anakarttan okuyup bir yere kaydettim.
yeni kurulum için gerekli dosyaları indirirken bir hata ile karşılaştım. yükleme yarım kaldı. hata kodu: 0x80080005-0x90016

hata kodunu internette araştırınca, yabancı bir sitede diğer insanların işine yarayan bir çözüm buldum. sizlerle paylaşmak istedim.

0x80080005-0x90016 hatası çözümü:
1) Öncelikle C:\Windows\SoftwareDistribution\Download klasörüne gidin.
2) Klasörün içindeki dosyaları silin (yada aşağıdaki işlemi uygulayarak yedekleyin)
tüm dosyaları seçerek kes deyin.
burada yeni bir klasör oluşturarak ismini yedek olarak belirleyin.
yedek klasörüne girip, az önce kestiğiniz dosyaları buraya yapıştırın.
3) Başlat menüsünü açıp cmd yazın
komut satırı karşınızda…
4) Şu komutu yazın enter’a basın: wuauclt.exe /updatenow

az önce hata veren işlemi tekrar deneyin.

Problem devam ediyorsa (benimki devam ediyor)
farklı bir internet hattı yada farklı bir bilgisayar üzerinden tekrar denemek gerekiyor.
ben sunucuya proxy server kurarak sunucu aracılığı ile indirmeyi deniyorum
(centos üzerinde squid server kurulumu) başlıklı yazıda anlatmış olabilirim, eğer anlatmadıysam ilk fırsatta onu da yazarım. şuan için tavsiyem farklı bir internet hattı üzerinden veya farklı bir bilgisayar üzerinden indirme işlemini tekrar denemeniz. bunlar da işe yaramazsa indirmeye çalıştığınız sürümü google’da arayarak diğer dağıtıcılardan indirebilirsiniz, ancak bu yolla edineceğiniz sistem doğrudan microsoft tarafından sağlanmıyor olacağından her türlü risk ve tehlikeye açık durumda olacağınızdan lütfen bu yolu tercih etmemeye çalışın.

Son Edit:
Arkadaşlar windows 10 iso dosyasını indirmek amacıyla linux sunucuyu aracı olarak kullanma fikrini uygulamak için sunucuya bağlandım, microsoft’un sitesinden ilgili sayfaya ulaştım. Linux üzerinden girdiğim için uygun indirme aracı bulunmadığını söyleyen bir sayfayla karşılaştım. Bu benim için iyi haber, çünkü indirme aracı olmadan iso dosyasını direkt indirmem için beni yönlendirdiler ve kullandığım sürümü seçtikten sonra indirmeye başladım. toplam boyut 3.5 GB ve indirme süresi 30 saniye idi 😀
resim eklemeyi pek sevmiyorum ama şuan bunu yapmak zorunda hissediyorum kendimi
2016-02-10
şimdi bu iso dosyasını kendi bilgisayarıma indirip, usb kurulum diski hazırlamam gerekiyor. bu işlem saatlerce sürecek malesef. çünkü ttnet kullanıyoruz.

Bir cevap yazın